اگرچه دیجیتالی شدن زندگی مزایای خود را دارد اما ناگهان متوجه می‌شوید که کودکان به وسیله ابزارها، بازی‌های ویدئویی، تماشای کارتون و غیره احاطه شده‌اند، بازی کردن در فضای باز روز به روز کمتر می‌شود و والدین برای شناساندن دنیای واقعی به چالش کشیده می‌شوند. با این حال، شما می‌توانید فرزندان خود را با دوچرخه‌ سواری آشنا کنید که هم بسیار سرگرم‌کننده است و هم یکی از بهترین کارها برای فعال بودن، سلامتی، شادی و جوان‌سازی. با کودکت همراه شوید تا با فواید دوچرخه‌ سواری کودکان بر سلامت آنها آشنا شویم.

مزایای دوچرخه‌ سواری بر سلامت کودکان

دوچرخه‌ سواری کودکان به عنوان یک فعالیت سالم و بسیار سرگرم‌کننده محسوب می‌شود. کودکان از دوچرخه‌سواری لذت می‌برند زیرا به آن‌ها احساس استقلال می‌دهد. در ابتدا، بچه‌ها ممکن است احساس کنند دوچرخه‌سواری ورزش دشوار و سنگینی است اما آن‌ها را تشویق کنید تا به دوچرخه سواری ادامه دهند، اطمینان داشته باشید که تبدیل به سرگرمی مورد علاقه‌شان می‌شود.

ورزشی برای عضلات قلب و عروق

دوچرخه‌ سواری یک ورزش عالی برای تقویت عضلات بزرگ پا است. هنگامی که عضلات پا حرکت می‌کنند، ضربان قلب افزایش پیدا می‌کند، بنابراین استقامت بدن بالاتر می‌رود. دوچرخه سواری علاوه بر تمرین دادن عضلات قلبی و عروقی، به کنترل وزن کودک هم کمک می‌کند تا به اندام ایده آل برسد.

عضله سازی

با این اغلب تصور می‌شود دوچرخه‌ سواری یک ورزش خوب برای پاها است اما شواهد نشان می‌دهد کل اعضای بدن را تحت تاثیر قرار می‌دهد و تقویت می‌کند. در اثر دوچرخه سواری ساخت و تقویت عضلات به آرامی و به طور پیوسته افزایش می‌یابد. اگر نگران هستید که دوچرخه‌ سواری باعث استرس فرزندتان شود نگران نباشید به فرزند خود گوشزد کنید این یک دوچرخه‌سواری آهسته است نه مسابقات دوچرخه‌سواری، بنابراین بدون استرس و اضطراب از دوچرخه سواری خود لذت ببرند، این موضوع در درازمدت به کودکتان به کنترل اضطراب کمک خواهد کرد.

حذف استرس

دوچرخه‌ سواری کودکان می‌تواند به عنوان یک نابودکننده استرس در نظر گرفته شود. گاهی اوقات بچه‌ها روزهای شلوغ و پراسترسی در مدرسه دارند و تا شب انرژی برای آن‌ها باقی نمی‌ماند. دوچرخه‌ سواری می‌تواند به آن‌ها کمک کند انرژی خود را بازیابی کنند. بعد از یک روز طولانی در مدرسه، دوچرخه سواری به آن‌ها کمک می‌کند تا استرس خود را از بین ببرند و شادتر شوند. بعد از دوچرخه‌سواری نگرانی‌ها از بین می‌رود و تمایل به آرام شدن دارند.

تقویت سلامت روحی (احساسی)

دوچرخه‌ سواری اعتماد به نفس در کودکان را افزایش می‌دهد. دلیل افزایش اعتماد به نفس این است که مستقل حرکت می‌کنند. آن‌ها از بدن و محیط اطراف خود آگاه هستند و احساس مسئولیت بیشتری می‌کنند. دوچرخه‌ سواری به آن‌ها کمک می‌کند که دنیای اطرافشان را بشناسند و آن‌ها را آماده می‌کند تا به محیط عادت کنند.
اعتماد به نفس بالا به آنها کمک می‌کند تا در هنگام خارج شدن از خانه احساس آرامش داشته باشند و بدون احساس ترس و بی کفایتی در جامعه حاضر شوند. هنگامی که والدین، فرزندان خود را برای یک سواری لذت بخش همراهی می‌کنند، باعث افزایش پیوند خانوادگی می‌شود و فرزندان تمایل بیشتری برای لذت بردن از دوچرخه‌ سواری پیدا می‌کنند.

فایده دوچرخه سواری کودکان

افزایش مهارت‌ های اجتماعی

دوچرخه‌ سواری به برقراری ارتباط کودکان با یکدیگر و افراد دیگر کمک می‌کند. باعث افزایش مهارت‌های ارتباطی می‌شود و فرصتی برای ایجاد دوستی‌های جدید، به اشتراک گذاشتن نظرات، رازها، بحث در مورد مشکلات کوچک و سرگرم شدن با همدیگر پیدا می‌کنند. دوچرخه سواری کودکان به صورت گروهی حتی می‌تواند فواید بیشتری از دوچرخه سواری به صورت تنهایی داشته باشد.

فعال نگه داشتن کودکان

فعالیت کمتر، باعث بیشتر ماندن کودکان در خانه می‌شود و کودکان مجبور می‌شوند برای گذراندن وقت با بازی‌های مجازی و استفاده از ابزارهای تکنولوژی خود را سرگرم کنند، در نتیجه آن‌ها را تنبل و غیر‌فعال می‌کند و در بعضی کودکان منجر به چاقی در کودکی می‌شود.
دوچرخه‌ سواری کودکان یکی از بهترین فعالیت‌ها برای کاهش وزن است و آنها را فعال نگه می‌دارد. دوچرخه‌سواری بچه‌ها را از خانه بیرون می‌کند و به آنها کمک می‌کند تا کاملاَ فعال باشند زیرا ورزش دادن به پاها کمک می‌کند تا بدن خود را متناسب و سالم نگه دارند.

کنترل انرژی

دوچرخه‌ سواری، کودک را به طور کامل متعادل می‌کند. بعضی از فواید یادگیری دوچرخه‌ سواری برای افزایش سلامت کودکان عبارتند از:
بچه ها از خانه خارج می‌شوند و در زیر نور‌خورشید قرار می‌گیرند. این کار آنها را به طرف منبع طبیعی ویتامین D هدایت می‌کند. آنها هوای تازه تنفس می‌کنند که باعث جوانسازی و احساس آرامش بیشتر و در نتیجه خواب راحت‌تر می‌شود.
از آنجایی که از بیرون رفتن لذت می‌برند، اعتیاد آنها به تلویزیون و وسایل الکترونیکی کاهش می‌یابد.
گام برداشتن خارج از خانه، دوچرخه‌سواری، و حرکت کردن با اعتماد به نفس باعث ایجاد تعادل و هماهنگی بدن آنها می‌شود.
آنها در مورد طراحی جایی که در آن ساکن هستند و مناطق اطراف یاد می‌گیرند. آنها تمایل بیشتری برای کشف و افزایش دانش خود در مورد محیط اطراف خود نشان می‌دهند.
آنها تمایل بیشتری برای فعالیت در مدرسه دارند و فعالیت های دیگر را هم با اشتیاق بیشتری انجام می‌دهند.

نکات ایمنی را به خاطر بسپارید

اگرچه دوچرخه‌ سواری کودکان مزایای بسیاری دارد و آن‌ها را سالم نگه می‌دارد، لازم است دستورالعمل‌های ایمنی را جدی بگیرید. در ادامه برخی از دستورالعمل‌های ایمنی در زمانی که کودکتان برای دوچرخه‌سواری آماده می‌شود بیان شده است:
اطمینان پیدا کنید محلی که برای دوچرخه سواری کودک خود انتخاب کرده‌اید کاملا امن است.
اکثر دوچرخه‌ها بر اساس استانداردهای بین المللی طراحی و ساخته می‌شوند. اگر فرزند شما یک مبتدی باشد، همیشه توصیه می‌شود که از دوچرخه‌هایی که دارای چرخ‌های تثبیت‌کننده ایمنی هستند استفاده کنید.
اطمینان حاصل کنید که فرزندتان از کلاه ایمنی دوچرخه استفاده کند.
گاهی بچه‌ها با زانو زمین می‌خورند و باعث کبودی می‌شود. گاهی اوقات می تواند خطرناک باشد. با این حال، این زمین خوردن‌ها نباید مانع از دوچرخه سواری کودک شما شود. این زمین خوردن‌ها باعث می‌شود یاد بگیرند که احتیاط بیشتری کنند و آنها را مجبور به استفاده از نکات ایمنی می‌کند.
اطمینان حاصل کنید که دوچرخه به طور منظم تعمیر می‌شود تا بتواند به بهترین وجه عمل کند.
فرزند خود را با قطعات دوچرخه آشنا کنید، مشکلات مختلفی که می‌توانند در هنگام دوچرخه‌سواری به وجود آیند و راهنمایی در مورد چگونگی برخورد با خود و دوچرخه، در موارد اضطراری را به آنها آموزش دهید. این راهنمایی‌ها زمانی که به آن نیاز دارند بسیار مفید است.
اکثر والدین در ابتدا نگران سلامتی فرزند خود هستند و تمایلی برای آموزش دوچرخه سواری به کودک خود ندارند اما فراموش نکنید کودک شما ضمن دوچرخه سواری ضمن حفظ سلامتی و شادابی جسمی می‌تواند روابط اجتماعی را بیاموزد، دوستان جدید پیدا کند و از زندگی بیشتر لذت ببرید پس با رعایت نکات ایمنی این لذت را از او دریغ نکنید.

برگرفته از http://akharinkhabar.ir