دوچرخه سواری می تواند به محافظت از شما در برابر بیماری های جدی مانند سکته مغزی، حمله قلبی، برخی سرطان ها، افسردگی، دیابت، چاقی و آرتریت کمک کند.
دوچرخه سواری یک ورزش سالم، سرگرم کننده و سبک برای همه سنین است.
با کمی رکاب زدن و سوار شدن دوچرخه به سمت  مغازه، پارک، مدرسه یا محل کار یک ورزش سبک به راحتی در برنامه روزانه شما قرار می گیرد.

برای تناسب اندام و سلامت باید از نظر بدنی فعال باشید. فعالیت بدنی منظم می تواند از شما در برابر بیماری های جدی همانند چاقی ، بیماری قلبی، سرطان، بیماری روانی، دیابت و آرتریت محافظت کند. دوچرخه سواری منظم یکی از بهترین راه ها برای کاهش خطر ابتلا به مشکلات سلامتی مرتبط با سبک زندگی بی تحرک است.
دوچرخه سواری یک ورزش سالم و سبک است که افراد در هر سنی، از کودکان خردسال تا بزرگسالان می توانند از آن لذت ببرند. همچنین سرگرم کننده، ارزان و برای محیط زیست خوب است.
دوچرخه سواری برای سلامتی و تناسب اندام
تنها دو تا چهار ساعت در هفته رکاب زدن زمان لازم است تا به بهبود کلی سلامت خود برسید.
دوچرخه سواری عبارت است از:

ورزش سبک : نسبت به سایر اشکال ورزش باعث ایجاد فشار و آسیب کمتری می شود.

یک تمرین عضلانی خوب : دوچرخه سواری از تمام گروه های عضلانی اصلی در هنگام رکاب زدن استفاده می کند.
آسان : بر خلاف برخی ورزش های دیگر، دوچرخه سواری به مهارت های فیزیکی بالایی نیاز ندارد. اکثر مردم دوچرخه سواری را می دانند و وقتی یاد می گیرید، فراموش نمی کنید.
برای قدرت و استقامت مفید است : دوچرخه سواری استقامت، قدرت و آمادگی هوازی را افزایش می دهد.
هر چقدر که بخواهید : دوچرخه سواری را می توان با شدت بسیار کم برای شروع، در صورت بهبودی پس از آسیب یا بیماری، انجام داد، اما می توان آن را به یک تمرین بدنی سخت تبدیل کرد.
یک راه سرگرم کننده برای تناسب اندام :ماجراجویی و هیاهویی که از پایین رفتن از تپه ها و بیرون رفتن از ساحل به دست می آورید به این معنی است که به احتمال زیاد به دوچرخه سواری منظم ادامه خواهید داد.در مقایسه با سایر فعالیت‌های فیزیکی که شما را در داخل خانه نگه می‌دارند یا به زمان‌ها یا مکان‌های خاصی نیاز دارند.
زمان کارآمد : دوچرخه سواری به عنوان یک روش حمل و نقل جایگزین زمان بی تحرکی (نشستن) صرف رانندگی با وسایل نقلیه موتوری یا استفاده از تراموا، قطار یا اتوبوس با ورزش سالم می شود.
فواید دوچرخه سواری منظم برای سلامتی
دوچرخه‌سواری عمدتاً یک فعالیت هوازی است، به این معنی که قلب، رگ‌های خونی و ریه‌های شما همگی ورزش می‌کنند. عمیق‌تر نفس می‌کشید، تعریق می‌کنید و دمای بدن را افزایش می‌دهید که سطح تناسب اندام شما را بهبود می‌بخشد.
مزایای سلامتی دوچرخه سواری منظم عبارتند از:
  • افزایش آمادگی قلبی عروقی
  • افزایش قدرت و انعطاف عضلانی
  • بهبود تحرک مفصل
  • کاهش سطح استرس
  • وضعیت و هماهنگی بهتر
  • استخوان های تقویت شده
  • کاهش سطح چربی بدن
  • پیشگیری یا مدیریت بیماری
  • کاهش اضطراب و افسردگی
دوچرخه سواری و مسائل بهداشتی خاص
دوچرخه سواری می تواند سلامت جسمی و روانی را بهبود بخشد و احتمال تجربه بسیاری از مشکلات سلامتی را کاهش دهد.
چاقی و کنترل وزن
دوچرخه سواری راه خوبی برای کنترل یا کاهش وزن است، زیرا سرعت متابولیسم شما را افزایش می دهد، عضله می سازد و چربی بدن را می سوزاند. اگر می خواهید وزن کم کنید، دوچرخه سواری باید با یک برنامه غذایی سالم ترکیب شود .
دوچرخه‌سواری یک شکل راحت از ورزش است و شما می‌توانید زمان و شدت آن را تغییر دهید – می‌توان آن را به آرامی و متناسب با شما تغییر داد.
تحقیقات نشان می دهد که باید حداقل 8400 کیلوژول (حدود 2000 کالری) در هفته از طریق ورزش بسوزانید. دوچرخه سواری ثابت حدود 1200 کیلوژول (حدود 300 کالری) در ساعت می سوزاند.
اگر روزی دو بار دوچرخه سواری کنید، به زودی شاهد اضافه شدن کالری سوزانده شده می شود. تحقیقات بریتانیایی نشان می دهد که نیم ساعت دوچرخه سواری در روز باعث سوزاندن حدود پنج کیلوگرم چربی در طول یک سال می شود.
بیماری های قلبی عروقی و دوچرخه سواری
بیماری های قلبی عروقی شامل سکته مغزی، فشار خون بالا و حمله قلبی است .
دوچرخه سواری منظم قلب ، ریه ها و گردش خون شما را تحریک و بهبود می بخشد و خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را کاهش می دهد.
دوچرخه سواری ماهیچه های قلب شما را تقویت می کند، نبض استراحت را کاهش می دهد و سطح چربی خون را کاهش می دهد.
تحقیقات همچنین نشان می‌دهد افرادی که با دوچرخه به محل کار خود می‌روند، دو تا سه برابر کمتر از مسافران اتومبیل در معرض آلودگی قرار دارند، بنابراین عملکرد ریه‌های آنها بهبود می‌یابد.
. یک مطالعه دانمارکی که طی 14 سال با 30000 نفر بین 20 تا 93 سال انجام شد، نشان داد که دوچرخه سواری منظم از افراد در برابر بیماری قلبی محافظت می کند.
سرطان و دوچرخه سواری
بسیاری از محققان رابطه بین ورزش و سرطان، به ویژه سرطان روده بزرگ و سینه را بررسی کرده اند. تحقیقات نشان داده است که اگر دوچرخه سواری کنید، احتمال سرطان روده کاهش می یابد .
تحقیقات گسترده در فنلاند نشان داد افرادی که بیش از 30 دقیقه در روز دوچرخه سواری می کنند، 40 درصد کمتر در معرض خطر ابتلا به دیابت هستند.
آسیب های استخوانی، آرتریت و دوچرخه سواری
دوچرخه سواری قدرت، تعادل و هماهنگی را بهبود می بخشد. همچنین ممکن است به جلوگیری از افتادن و شکستگی کمک کند. دوچرخه سواری یک ورزش ایده آل در صورت ابتلا به آرتروز است، زیرا یک ورزش سبک است که فشار کمی بر مفاصل وارد می کند.
دوچرخه سواری به طور خاص به پوکی استخوان (بیماری نازک شدن استخوان) کمک نمی کند زیرا یک ورزش تحمل وزن نیست.
بیماری روانی و دوچرخه سواری
شرایط سلامت روانی مانند افسردگی، استرس و اضطراب را می توان با دوچرخه سواری منظم کاهش داد. این به دلیل تأثیرات خود ورزش و به دلیل لذت بردن از دوچرخه سواری است.
دوچرخه سواری دست و سلامتی
چرخه های دستی شبیه سه چرخه های خوابیده هستند، اما به جای پدال های پا، با دست کار می کنند. در صورت لزوم می توان از تسمه های نوار چسب برای محکم کردن دست ها روی پدال ها استفاده کرد.
این سبک از سه چرخه به افراد قطع عضو، افرادی که آسیب های نخاعی دارند و کسانی که از شرایط خاصی مانند سکته مغزی بهبود می یابند اجازه می دهد تا به عنوان نوعی ورزش و تفریح ​​دوچرخه سواری کنند.
دوچرخه سواران دستی از مزایای قلبی عروقی و هوازی مشابه با دوچرخه سواران دیگر بهره مند می شوند.
برگرفته از : سایت betterhealth