دوچرخه سواری یک ورزش هوازی سبک است که فواید زیادی دارد . همچنین شدت آن با توجه به به پارامترهایی نظیر شیب سطح  محل دوچرخه سواری و …. متفاوت است و برای همه سنین مناسب است.
شما می توانید به عنوان یک وسیله حمل و نقل، برای فعالیت های معمولی، یا به عنوان یک ورزش شدید و رقابتی دوچرخه سواری کنید.
دوچرخه سواری یک تمرین فوق العاده است که شما را فعال نگه می دارد که می تواند به شکل گیری یک سبک زندگی سالم هم از نظر جسمی و هم از نظر ذهنی کمک کند.
به خواندن ادامه دهید تا نگاهی به راه هایی بیندازید که دوچرخه سواری می تواند سطح تناسب اندام و تندرستی شما را افزایش دهد.
 1.  مدیریت وزن
 2. توان پا
 3. برای مبتدیان خوب است
 4. تمرین اصلی
 5. سلامت روان را تقویت می کند
 6. می تواند به افراد مبتلا به سرطان کمک کند
 7. شروعی مثبت برای صبح شما
 8. از شرایط حاد پزشکی پیشگیری و آن را مدیریت می کند
 9. سازگار با محیط زیست است
 10. تعادل، وضعیت بدن و هماهنگی را بهبود می بخشد
 11. این یک گزینه سبک است
 ۱-مدیریت وزن :
دوچرخه سواری به طور معمول، به ویژه با شدت بالا، به کاهش سطح چربی بدن کمک می کند، که مدیریت وزن سالم را ارتقا می دهد. به علاوه، متابولیسم بدن را افزایش می دهد و عضله می سازد، که به شما این  امکان را می دهد حتی در حالت استراحت کالری بیشتری بسوزانید .
۲-توان پا:
دوچرخه سواری عملکرد کلی پایین تنه شما را بهبود می بخشد و ماهیچه های پا را بدون فشار بیش از حد تقویت می کند که ماهیچه های چهار سر ران ، باسن، همسترینگ و ساق پا را هدف قرار می دهد.
برای اینکه پاهای خود را قوی تر کنید، تمرینات وزنه برداری مانند اسکات، پرس پا و لانژ را چند بار در هفته امتحان کنید تا عملکرد دوچرخه سواری خود را بیشتر و بهبود دهید .
۳-برای مبتدیان خوب است :
دوچرخه سواری یک ورزش سبک و ساده است. اگر با یک دوچرخه استاندارد مشکل دارید، دوچرخه های ثابت یک جایگزین عالی هستند.
اگر تازه به تناسب اندام رسیده اید و یا در حال بازگشت به وزن قبلی خود  به دلیل آسیب یا بیماری هستید، می توانید با شدت کم دوچرخه سواری کنید. با افزایش تناسب اندام و قدرت عضلانی ، می توانید شدت را به مرور زمان افزایش دهید .
۴-تمرین اصلی :
دوچرخه سواری همچنین عضلات مرکزی بدن شما از جمله کمر و شکم را به فعالیت وا می دارد . ایستادن بدن و نگه داشتن دوچرخه در موقعیت خود به مقدار مشخصی از قدرت مرکزی نیاز دارد.
عضلات قوی شکم و پشت از ستون فقرات شما حمایت می کنند، ثبات را افزایش می دهند و راحتی را هنگام دوچرخه سواری بهبود می بخشند.
۵-سلامت روان را تقویت می کند :
دوچرخه سواری می تواند احساس استرس، افسردگی یا اضطراب را کاهش دهد. تمرکز بر روی جاده در حین دوچرخه سواری به افزایش تمرکز و آگاهی کمک می کند.
اگر احساس بی‌حالی  می‌کنید، حداقل 10 دقیقه سوار دوچرخه شوید. ورزش باعث آزاد شدن اندورفین می شود که به نوبه خود به شما کمک می کند تا احساس بهتری داشته باشید و در عین حال سطح استرس را کاهش دهید.
زمانی که دوچرخه سواری را به بخشی از زندگی خود تبدیل کردید، کمک میکند که  احساس اعتماد به نفس و رضایت بیشتری داشته باشید.
۶-می تواند به افراد مبتلا به سرطان کمک کند :
اگر سرطان دارید یا در حال بهبودی هستید، دوچرخه سواری یک مکمل فوق العاده به برنامه مراقبتی شما است. دوچرخه سواری همچنین می تواند شما را لاغر و متناسب اندام نگه دارد که ممکن است خطر ابتلا به انواع خاصی از سرطان از جمله سرطان سینه را کاهش دهد.
طبق تحقیقات انجام شده در سال 2019، فعال ماندن در صورت ابتلا به سرطان سینه ممکن است به کاهش عوارض جانبی درمان سرطان، از جمله خستگی، و بهبود کیفیت کلی زندگی شما کمک کند.
۷-شروعی مثبت برای صبح شما :
روز خود را با یک فعالیت سالم مانند دوچرخه سواری شروع کنید، که با تقویت گردش خون شما را از خواب بیدار می کند و به شما امکان می دهد روز خود را با احساس موفقیت شروع کنید.
دوچرخه سواری صبحگاهی ناشتا با شدت کم ممکن است چربی بسوزاند، عملکرد استقامتی را افزایش دهد و سطح انرژی و متابولیسم شما را در تمام روز افزایش دهد.
یک مطالعه در سال 2019 نشان داد افرادی که به مدت 6 هفته قبل از صبحانه ورزش می کردند، پاسخ خود به انسولین را بهبود می بخشند، که به آنها کمک می کند دو برابر افرادی که بعد از صبحانه ورزش می کردند چربی بسوزانند.
۸-از شرایط حاد پزشکی پیشگیری و آن را مدیریت می کند :
چه بخواهید از ایجاد نگرانی های سلامتی جلوگیری کنید یا شرایط موجود را مدیریت کنید، ورزش منظم رمز موفقیت است. دوچرخه سواری منظم یکی از راه های جلوگیری از سبک زندگی بی تحرک و نگرانی های سلامتی همراه با آن است.
می تواند به پیشگیری از مشکلات قلبی مانند سکته مغزی، حمله قلبی و فشار خون بالا کمک کند. دوچرخه سواری همچنین ممکن است به پیشگیری و مدیریت دیابت نوع 2 کمک کند
۹-سازگار با محیط زیست است :
تا حد امکان با دوچرخه سواری تولید گاز کربن را کاهش دهید.
دوچرخه سواری جایگزینی عالی برای گزینه های حمل و نقلی است که شامل نشستن در ترافیک برای مدت طولانی است. این به ویژه زمانی مفید است که به مکان‌هایی می‌روید که برای پیاده‌روی کمی دور هستند، اما هنوز نمی‌خواهید سوار ماشین شوید.
یک امتیاز این است که مجبور نباشید برای یک جای پارک در مناطق شلوغ مبارزه کنید.
۱۰-تعادل، وضعیت بدن و هماهنگی را بهبود می بخشد :
همانطور که بدن خود را تثبیت می کنید و دوچرخه خود را صاف نگه می دارید، تعادل، هماهنگی و وضعیت بدن خود را بهبود می بخشید. تعادل با افزایش سن و کم تحرکی کاهش می یابد، بنابراین حفظ آن بسیار مهم است.
بهبود تعادل در پیشگیری از افتادن و شکستگی مفید است، که می‌تواند شما را در حالی که از ورزش برای بهبودی استراحت می‌کنید، کنار بگذارد.
۱۱-این یک گزینه سبک است :
دوچرخه سواری برای بدن شما آسان است، و آن را به گزینه ای ملایم برای افرادی تبدیل می کند که می خواهند بدون فشار دادن به مفاصل خود یک ورزش شدید داشته باشند. دوچرخه سواری یک گزینه عالی برای افرادی است که مشکلات مفاصل یا سفتی کلی دارند، به خصوص در قسمت پایین تنه.
برگرفته از : سایت healthline